Ceremonia otwarcia wystawy

W sobotę 6 czerwca br. w dostojnym wnętrzu Sali Siedmiofilarowej malborskiego Zamku, w obecności licznie zgromadzonych gości, odbyła się uroczystość ogłoszenia werdyktu Jury XXV Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego połączona z ceremonią wręczenia nagród i medali laureatom tegorocznego przeglądu.

Jury wybrało na ekspozycję 300 obiektów wyróżniających się najwyższymi walorami artystyczno-warsztatowymi i nagrodziło medalami honorowymi dziewięciu grafików spośród 140 zakwalifikowanych do udziału w wystawie.
Obecność trzech polskich twórców w tym prestiżowym gronie, m.in. Hanny T. Głowackiej i Andrzeja Bortowskiego, świadczy o niezmiennie wysokim poziomie artystycznym polskiego ekslibrisu, który utrzymuje się od wielu lat i który zapewnia polskim grafikom miejsce w światowej czołówce mistrzów tej dziedziny sztuki.
Niespodzianką tegorocznego przeglądu jest obecność wśród laureatów dwóch artystek, które debiutują w malborskim Biennale, są to: Anna Trojanowska (Polska) i Andreia Andrade z Portugalii, kraju dotąd mało znanego w Malborku z osiągnięć w tej dziedzinie. Jury doceniło w twórczości obu artystek indywidualne podejście do formy graficznej księgoznaku i specyficzną estetykę opartą na szlachetnej prostocie, bliskiej sztuce minimalizmu.
Najbardziej utytułowanym grafikiem tegorocznej edycji Biennale jest Shigeki Tomura z Japonii. Grafik otrzymał I Nagrodę regulaminową i został wyróżniony Medalem Honorowym oraz Nagrodą Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków.
Tomura wystawia w Malborku swoje unikatowe miniatury graficzne od blisko 20 lat. Nie ma chyba drugiego artysty spośród znanych nam z Biennale grafików, który z taką pasją jak On, przedstawia świat przyrody. Miniaturowe dzieła mistrza akwaforty ukazują w wielu odsłonach potęgę i witalność natury. To zachwyt autora jej pięknem, ale również pokora wobec żywiołów, które są jej przynależne.
Dzieła mistrza urzekają rozsmakowaniem formy, niezwykłą finezją szczegółów i subtelnym klimatem oraz kunsztem warsztatowym.
Bieżąca ekspozycja zaskakuje ogromną różnorodnością koncepcji artystycznych, bogactwem inspiracji oraz indywidualnym podejściem do matrycy graficznej.
To wyjątkowa okazja do obejrzenia w jednym miejscu najwybitniejszych dokonań współczesnych wirtuozów tej formy graficznej, pochodzących z różnych krajów i kręgów kulturowych, różniących się wiekiem i temperamentem.
Ceremonię otwarcia wystawy zaszczyciło w tym roku swoją obecnością blisko 200 gości z kraju i zagranicy, wśród nich około 140 grafików, kolekcjonerów i bibliofilów, którzy uczestniczyli w XII Międzynarodowym Zjeździe Artystów i Kolekcjonerów Ekslibrisu. Wśród dostojnych gości byli, m.in. przedstawiciele dwóch fińskich towarzystw miłośników ekslibrisu: Tauno Piiroinen – Prezydent Exlibris Aboensis oraz Olli Ylönen – Wiceprezydent Suomen Exlibrisyhdistys z osobami towarzyszącymi, dr Edward Towpik – Prezes Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie, Mieczysław Bieleń – Wiceprezes TBP i Grzegorz Matuszak- Prezes Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki. Wśród gości oficjalnych był również dr Janusz Janowski -Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Marek Charzewski – Burmistrz Miasta Malborka.
Nagrody tegorocznym laureatom wręczali Mariusz Mierzwiński – Dyrektor Naczelny Muzeum Zamkowego w Malborku i Bogumiła Omieczyńska – kurator wystawy.

Ekspozycja jest prezentowana w dawnym kościele służby krzyżackie p.w. św. Wawrzyńca na Przedzamczu malborskiej warowni, do końca września br.

Wstęp jest bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy!

Scroll to Top